Türkiye Ekonomisi ve Sigortacılık

G20 ülkeleri ile kıyaslandığında Türk sigorta piyasası düşük sigorta penetrasyonu ve yoğunluğu ile öne çıkmaktadır. Primler GSYH'nın sadece küçük bir kısmını oluşturmaktadır. Penetrayon oranı Türkiye için% 1.5 iken, G-20 ülkeleri için penetrasyon ortalaması% 6,3’e yükselmektedir.

Dünyanın en büyük 17’nci ekonomisi olan ve 2023 yılına kadar Dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında girmeyi hedefleyen Türkiye, 2013 sonu toplam sigorta prim üretimi ile Dünya sıralamasında 38’nci sırada yer almaktadır. Çalışmada Dünyanın en büyük ekonomilerinin rakamları kullanılarak, Türkiye ekonomisinin büyüklüğü ile sigorta sektörünün hacmi arasında bir karşılaştırma yapılmaktadır.

 

Politika Öneri Raporunun Tamamını Okumak İçin TIKLAYINIZ

Sınıflandırma: 
Yazar İsmi: 
Koray Erdoğan (Genel Müdür Yardımcısı, Ray Sigorta) & Ergül Halisçelik (Hazine Başkontrolörü, Başkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi)
NOT: 
Bu sitede yayınlanan çalışmalar yazarın tamamen kendi düşünceleri olup, çalıştığı kurumu, Mülkiyeliler Birliğini ve MİSAM'ı bağlamamaktadır. Sitemizde yayınlanan yazılar bilimsel ve akademik araştırma ve tartışmalara temel oluşturmak amacını taşımaktadır. Bu sitede yayınlanan çalışmalar aksi belirtilmedikçe ticari ya da kişisel amaçlarla izinsiz veya kaynak göstermeksizin kullanılamaz.